Course Schedule

Fall 2021


CRN Subj Course Section Title Credits Instructor Days Start Time End Time BLDG Room
58266 ECE 1400 1 Computer Programming for Electrical and Computer Engineers I 4 Jonathan D Phillips (P) MWF 2:30 3:20 ENGR 103
43486 ECE 1400 501 RECITATION 0 Jonathan D Phillips (P) T 8:00 8:50 ENLAB 105
43487 ECE 1400 502 RECITATION 0 Jonathan D Phillips (P) T 1:30 2:20 ENLAB 105
43488 ECE 1400 503 RECITATION 0 Jonathan D Phillips (P) T 3:00 3:50 ENLAB 105
43489 ECE 1400 504 RECITATION 0 Jonathan D Phillips (P) R 8:00 8:50 ENLAB 105
43490 ECE 1400 505 RECITATION 0 Jonathan D Phillips (P) R 1:30 2:20 ENLAB 105
43491 ECE 1400 506 RECITATION 0 Jonathan D Phillips (P) R 3:00 3:50 ENLAB 105
58251 ECE 1410 1 Computer Programming for Electrical and Computer Engineers II 3 Koushik Chakraborty (P) TR 12:00 1:15 ENGR 203
40956 ECE 2250 1 Electrical Circuits I 3 Bedri A Cetiner (P) MWF 10:30 11:20 ENGR 101
41288 ECE 2250 501 LABORATORY 0 Bedri A Cetiner (P) T 7:30 10:15 ENLAB  102A
41290 ECE 2250 502 LABORATORY 0 Bedri A Cetiner (P) T 10:30 1:15 ENLAB  102A
41296 ECE 2250 503 LABORATORY 0 Bedri A Cetiner (P) R 4:30 7:15 ENLAB  102A
41297 ECE 2250 504 LABORATORY 0 Bedri A Cetiner (P) R 1:30 4:14 ENLAB  102A
40957 ECE 2290 1 Electrical Circuits II 3 Reyhan Baktur (P) MWF 10:30 11:20 ENLAB 107
41299 ECE 2290 501 LABORATORY 0 Reyhan Baktur (P) R 7:30 10:15 ENLAB  102A
41301 ECE 2290 502 LABORATORY 0 Reyhan Baktur (P) T 4:30 7:15 ENLAB  102A
43899 ECE 2700 1 Digital Circuits 4 Zhen Zhang (P) MWF 12:30 1:20 ENGR 203
43900 ECE 2700 501 LABORATORY 0 Zhen Zhang (P) W 3:30 6:20 ENLAB 120
43901 ECE 2700 502 LABORATORY 0 Zhen Zhang (P) R 7:30 10:15 ENLAB 120
43902 ECE 2700 503 LABORATORY 0 Zhen Zhang (P) R 10:30 1:15 ENLAB 120
43903 ECE 2700 504 LABORATORY 0 Zhen Zhang (P) R 1:30 4:15 ENLAB 120
40958 ECE 3620 1 Continuous - Time Systems and Signals 3 Scott E Budge (P) MWF 10:30 11:20 ENGR 103
43904 ECE 3710 1 Microcontroller Hardware and Software 4 Jonathan D Phillips (P) MWF 8:30 9:20 ENGR 108
41308 ECE 3710 501 LABORATORY 0 Jonathan D Phillips (P) T 7:30 10:15 ENLAB 255
41310 ECE 3710 502 LABORATORY 0 Jonathan D Phillips (P) T 1:30 4:15 ENLAB 255
41311 ECE 3710 503 LABORATORY 0 Jonathan D Phillips (P) R 7:30 10:15 ENLAB 255
41313 ECE 3710 504 LABORATORY 0 Jonathan D Phillips (P) R 1:30 4:15 ENLAB 255
41315 ECE 3710 505 LABORATORY 0 Jonathan D Phillips (P) T 10:30 1:15 ENLAB 255
41317 ECE 3710 506 LABORATORY 0 Jonathan D Phillips (P) R 10:30 1:15 ENLAB 255
40959 ECE 3810 1 Engineering Professionalism 1 Donald Lewis Cripps (P) T 1:30 2:45 ENGR 108
40960 ECE 4250 1 Internship/Co-op 1 to 3 Koushik Chakraborty (P)   TBA ARR ARR ARR
40961 ECE 4820 1 Engineering Design I 1 Donald Lewis Cripps (P)   TBA ARR ARR ARR
40964 ECE 4830 1 Engineering Communications I 1 Jolynne Berrett (P) R 12:00 1:15 ENGR 108
40966 ECE 4840 1 Engineering Design II 2 Donald Lewis Cripps (P)   TBA ARR ARR ARR
40968 ECE 4850 1 Engineering Communications II 1 Jolynne Berrett (P) T 12:00 1:15 ENLAB 107
43905 ECE 5120 1 Introduction to Power Electronics 3 Hongjie Wang (P) MW 3:30 4:45 ENLAB 109
43906 ECE 5150 1 Power Electronics for Electric Drive Vehicles 3 Abhilash Kamineni (P) MWF 9:30 10:20 ENLAB 107
40970 ECE 5230 1 Spacecraft Systems Engineering 3 Charles M Swenson (P) MWF 1:30 2:20 ENGR 101
40976 ECE 5310 1 Control Systems 3 Donald Lewis Cripps (P) MWF 7:30 8:20 ENGR 101
41320 ECE 5310 501 LABORATORY 0 Donald Lewis Cripps (P) M 2:30 5:20 ENLAB 112
41326 ECE 5310 502 LABORATORY 0 Donald Lewis Cripps (P) T 7:30 10:15 ENLAB 112
41328 ECE 5310 503 LABORATORY 0 Donald Lewis Cripps (P) T 1:30 4:15 ENLAB 112
41330 ECE 5310 504 LABORATORY 0 Donald Lewis Cripps (P) W 2:30 5:20 ENLAB 112
41337 ECE 5310 505 LABORATORY 0 Donald Lewis Cripps (P) R 7:30 10:15 ENLAB 112
41338 ECE 5310 506 LABORATORY 0 Donald Lewis Cripps (P) R 1:30 4:15 ENLAB 112
41340 ECE 5310 507 LABORATORY 0 Donald Lewis Cripps (P) F 1:30 4:30 ENLAB 112
43907 ECE 5340 1 Introduction to Planning and Control for Mobile Robots 3 Greg N Droge (P) TR 9:00 10:15 ENLAB 109
43909 ECE 5345 1 Introduction to the Robot Operating System (ROS) 1 Greg N Droge (P) F 2:30 3:20 ENLAB 105
43910 ECE 5420 1 Microelectronics II 3 Chris J Winstead (P) MWF 2:30 3:20 ENGR 203
43911 ECE 5420 501 LABORATORY 0 Chris J Winstead (P) M 3:30 6:20 ENLAB 104
43912 ECE 5420 502 LABORATORY 0 Chris J Winstead (P) T 7:30 10:15 ENLAB 104
43913 ECE 5460 1 VLSI Design Automation 3 Sanghamitra Roy (P) TR 1:30 2:45 ENLAB 109
43914 ECE 5600 1 Introduction to Computer Networks 3 Rose Hu (P) MWF 12:30 1:20 ENGR 106
40977 ECE 5630 1 Digital Signal and Image Processing 3 Scott E Budge (P) TR 1:30 2:45 ENLAB 107
40576 ECE 5700 1 Introduction to Microfabrication 3 Tsung-Cheng Shen (P) F 3:30 6:00 SER 244
43915 ECE 5720 1 Computer Systems Programming and Architecture 3 Koushik Chakraborty (P) TR 3:00 4:15 ENGR 203
43916 ECE 5730 1 Reconfigurable Computing 3 Jonathan D Phillips (P) TR 10:30 11:45 ENLAB 107
43917 ECE 5790 1 Principles of Cyber-Physical Systems 3 Zhen Zhang (P) MWF 10:30 11:20 ENLAB 109
43918 ECE 5800 1 Electromagnetics II 3 Bedri A Cetiner (P) TR 9:00 10:15 ENLAB  235B
60099 ECE 5810 2 Microwave Circuits I 3 Reyhan Baktur (P) TR 9:00 10:15 ENLAB 107
40980 ECE 5930 1 ST: INDEPENDENT STUDY 1 to 4 Tricia Brandenburg (P) TBA ARR ARR ARR ARR
44002 ECE 5930 2 ST:RADAR SIGNALING PROCESSING 3 Todd K Moon (P) MWF 9:30 10:20 ENLAB 109
59389 ECE 5930 3 ST:EXTENDED KALMAN FILTERING 3 Randall S Christensen (P) TR 10:30 11:45 ENLAB 109
60363 ECE 5930 MW1 ST: POWER SYSTEM ECONOMICS 3 Jacob Hans Gunther (P) TR 12:25 1:45 OLL OLL
61227 ECE 5930 MW2 ST: DIVERSITY, EQUITY, & INCLUSION IN TRANSP 3 Regan Zane TR 1:30 2:45 OLL OLL
40982 ECE 6010 1 Stochastic Processes in Electronic Systems 3 Todd K Moon (P) MWF 11:30 12:20 ENLAB 109
43920 ECE 6120 1 Introduction to Power Electronics 3 Hongjie Wang (P) MW 3:30 4:45 ENLAB 109
43921 ECE 6150 1 Power Electronics for Electric Drive Vehicles 3 Abhilash Kamineni (P) MWF 9:30 10:20 ENLAB 107
40983 ECE 6250 1 Graduate Internship/Coop 1 to 3 Koushik Chakraborty (P) TBA ARR ARR ARR ARR
43922 ECE 6320 1 Linear Multivariable Control 3 Greg N Droge (P) TR 7:30 8:45 ENLAB 107
40984 ECE 6340 1 Spacecraft Attitude Control Theory 3 Bryan Elden Bingham (P) MWF 1:30 2:20 ENGR 206
43924 ECE 6460 1 VLSI Design Automation 3 Sanghamitra Roy (P) TR 1:30 2:45 ENLAB 109
43925 ECE 6730 1 Reconfigurable Computing 3 Jonathan D Phillips (P) TR 10:30 11:45 ENLAB 107
43926 ECE 6790 1 Principles of Cyber-Physical Systems 3 Zhen Zhang (P) MWF 10:30 11:20 ENLAB 109
40985 ECE 6930 1 ST: INDEPENDENT STUDY 1 to 6 Tricia Brandenburg (P) TBA ARR ARR ARR ARR
44003 ECE 6930 2 ST:RADAR SIGNALING PROCESSING 3 Todd K Moon (P) MWF 9:30 10:20 ENLAB 109
60365 ECE 6930 MW2 ST: POWER SYSTEM ECONOMICS 3 Jacob Hans Gunther (P) TR 12:25 1:45 OLL OLL
61228 ECE 6930 MW3 ST: DIVERSITY, EQUITY, & INCLUSION IN TRANSP 3 Regan Zane TR 1:30 2:45 OLL OLL
40994 ECE 6950 1 Design Project 3 Tricia Brandenburg (P) TBA ARR ARR ARR ARR
40998 ECE 6970 1 Thesis Research, MS 1 to 6 Tricia Brandenburg (P) TBA ARR ARR ARR ARR
41000 ECE 6990 1 Continuing Graduate Advisement 1 to 6 Tricia Brandenburg (P) TBA ARR ARR ARR ARR
43929 ECE 7560 1 Optimal Estimation for Aerospace Systems 3 Randall S Christensen (P) TR 10:30 11:45 ENLAB 109
41002 ECE 7670 1 Coding Theory and Practice in Communication 3 Todd K Moon (P) MWF 8:30 9:20 ENLAB 109
41003 ECE 7930 1 Special Topics in Electrical Engineering 1 to 6 Tricia Brandenburg (P) TBA ARR ARR ARR ARR
41004 ECE 7970 1 Dissertation Research 1 to 12 Tricia Brandenburg (P) TBA ARR ARR ARR ARR
41005 ECE 7990 1 Continuing Graduate Advisement 1 to 9 Tricia Brandenburg (P) TBA ARR ARR ARR ARR
* Blue Highlight represents courses taught at multiple regional campus sites