Engineering Week Award Recipients

Congratulations to everyone for your remarkable achievements!

2019

Tyson Barnes

Tyson Barnes Outstanding Pre-Professional of the Year

Andrew Kjar

Andrew Kjar Outstanding Junior of the Year

Kade Derrick

Kade Derrick Outstanding Senior of the Year

Morgan Bishop

Morgan Bishop Outstanding Undergraduate Researcher of the Year

Nathan Guymon

Nathan Guymon Outstanding Graduate Student Teacher of the Year

Matthew Potter

Matthew Potter Outstanding Master's Student Researcher of the Year

AJ Walter

AJ Walter Outstanding Senior Service of the Year

Wei Zhang

Wei Zhang Outstanding Doctoral Student Researcher of the Year

Elizabeth Litton

Elizabeth Litton Outsanding Alumni of the Year

David Britt

David Britt Outstanding Graduate Research Mentor of the Year

Elizabeth Vargis

Elizabeth Vargis Outstanding Researcher of the Year

Timothy Taylor

Timothy Taylor Outstanding Teacher of the Year

Yu Huang

Yu Huang Outstanding Undergraduate Research Mentor of the Year

Ronald sims

Ronald Sims Outstanding Undergraduate Advisor of the Year

Jixun Zhan

Jixun Zhan Outstanding Faculty Service of the Year


Christian Morrill

Christian Morrill, Undergraduate Researcher and Outstanding Senior



Kyle Hillman

Kyle Hillman, Outstanding Senior Service



Nathan Guymon

Nathan Guymon, Outstanding Junior



Andrew J. Walters

Andrew J. Walters, Outstanding Pre-Professional



Michelle Bonebrake

Michelle Bonebrake, Master's Student Researcher



Cynthia Hanson

Cynthia Hanson, Doctoral Student Researcher



Charles Miller

Charles Miller, Distinguished Service



Elizabeth Vargis

Elizabeth Vargis, Outstanding Teacher



Jixun Zhan

Jixun Zhan, Faculty Researcher, Graduate Research Mentor



Ronald Sims

Ronald Sims, Undergraduate Research Mentor



Timothy Taylor

Timothy Taylor, Undergraduate Advisor



Matthew Groll

Matthew Groll, Outstanding Alumnus



 



Alan Hodges

Alan Hodges, Master's Student Researcher



Chad Nielson

Chad Nielson, Graduate Teaching Assistant



Charles Miller

Charles Miller, Outstanding Teacher





Chase Gabbitas

Chase Gabbitas, Outstanding Pre-Professional



Christian Morrill

Christian Morrill, Outstanding Junior



Darcie Christensen

Darcie Christensen, Outstanding Senior





Dusti Gerald McEwen

Dusti Gerald McEwen, Outstanding Alumnus



Elizabeth Vargis

Elizabeth Vargis, Graduate Mentor



Emilee Madsen

Emilee Madsen, Undergraduate Researcher





Fuchao Xu

Fuchao Xu, Doctoral Student Researcher



Jixun Zhan

Jixun Zhan, Faculty Researcher
*Jixun Zhan was unable to attend



Levi Sanchez

Levi Sanchez, Distinguished Service





Timothy Taylor

Timothy Taylor, Undergraduate Research Mentor



Yu Huang

Yu Huang, Undergraduate Advisor






Sarah Baldwin

Sarah Baldwin, Outstanding Senior



Zachary Fica

Zachary Fica, Outstanding Junior



Alexander Cook

Alexander Cook, Outstanding Pre-Professional





Tyler Marlar

Tyler Marlar, Undergraduate Researcher



Cynthia Hanson

Cynthia Hanson, Graduate Researcher



Ryan Summers

Ryan Summers, Alumni





Katherine Grover

Katherine Grover, Service
(*Award was received by Dean Adams on behalf of Katherine)



Foster Agblevor

Foster Agblevor, Researcher





David Britt

David Britt, Teacher



Ronald Sims

Ronald Sims, Undergraduate Research Mentor






Sean Bedingfield

Sean Bedingfield, Outstanding Senior



Cody Maughan

Cody Maughan, Outstanding Junior



Emilee Madsen

Emilee Madsen, Outstanding Pre-Professional





Ryan Putman

Ryan Putman, Outstanding Undergrad Researcher



Lifu Xiao

Lifu Xiao, Outstanding Graduate Researcher



Nicholas Hoaglin

Nicholas Hoaglin, Outstanding Alumni





Andrew Driggs

Andrew Driggs, Service



Anne Martin

Anne Martin, Service



Jixun Zhan

Jixun Zhan, Researcher






Unable to attend.


David Britt, Teacher



Charles Miller

Charles Miller, Undergraduate Faculty Advisor





Nicholas Hoaglin

Special Presentation by Nicholas Hoaglin



Nicholas Hoaglin





Federico Rodriguez


Federico Rodriguez, Outstanding Senior




Kyle Isaacson


Kyle Isaacson, Outstanding Junior




Cody Maughn


Cody Maughn, Outstanding Pre-Professional





Alan Hodges

Alan Hodges, Outstanding Pre-Professional



Reese Thompson

Reese Thompson, Alumni




 Dr. Chih-Hu Ho

Dr. Chih-Hu Ho, Fresenius Medical Care, Service






Dr. Jixun Zhan

Dr. Jixun Zhan, Researcher




 Dr. Timothy Taylor

Dr. Timothy Taylor, Teacher




Anne Martin

Anne Martin, Graduate Advisor






Dr. Chih-Hu Ho presentation

Special Presentation by Dr. Chih-Hu Ho from Fresenius Medical Care



Mr. Reese Thompson presentation

Special Presentation by Mr. Reese Thompson






Howard Cordingley

Howard Cordingley, Outstanding Senior



Howard Cordingley



Federico Rodriquez

Federico Rodriquez, Outstanding Junior



Federico Rodriquez



Darcie Christensen

Darcie Christensen, Outstanding Pre-Professional



Darcie Christensen



Elisabeth Linton

Elisabeth Linton, Alumni



Elisabeth Linton




Unable to attend.


Erin Wadsworth-Anderson, Service





Jixun Zhan

Jixun Zhan, Researcher



Jixun Zhan




Presentation by Elisabeth Linton


Special presentation by Elisabeth Linton







Candace Clark


Candace Clark, Outstanding Senior




Unable to attend.


Sarah Allred, Outstanding Junior




 Kyle Isaacson


Kyle Isaacson, Outstanding Pre-Professional





Christopher Garff

Christopher Garff, Service



Christopher Garff



Michael Grover

Michael Grover, Alumni



Michael Grover




 Jixun Zhan


Jixun Zhan, Researcher




 Charles Miller


Charles Miller, Teacher




 Jixun Zhan


Jixun Zhan, Undergraduate Faculty Advisor





Presentation by Michael Grover

Special presentation by Mr. Michael Grover






Alyssa Calder

Alyssa Calder, Outstanding Senior & CoE Undergraduate Researcher of the Year



Alyssa Calder


Alex Hatch


Alex Hatch, Outstanding Senior




Neil Draper


Neil Draper, Outstanding Junior






Howard Cordingley


Howard Cordingley, Outstanding Pre-Professional




Alyssa Calder


Alyssa Calder, Outstanding Undergraduate Researcher




Jia Zeng


Jia Zeng, Outstanding Graduate Research Assistant





Rex Plaizier of WesTech Engineering Inc.

WesTech Engineering, Inc. (Rex Plaizier), Service



Rex Plaizier

Christopher Fox

Christopher Fox, Alumni



Christopher Fox




Jixun Zhan


Jixun Zhan, Researcher




Timothy Taylor


Timothy Taylor, Teacher




David Britt


David Britt, Undergraduate Faculty Mentor






Charles Miller


Charles Miller, Advisor




Soonjo Kwon


Soonjo Kwon, Graduate Mentor





Presentation by Christopher Fox

Special presentation by Christopher Fox



Presentation

Discussion in BE student lounge





Anhong Zhou


Anhong Zhou, Researcher




Charles Miller


Charles Miller, Teacher



Tim Taylor

Tim Taylor, Undergraduate Faculty Advisor






Rebeca Olsen


Rebeca Olsen, Service



German and Dr. Noemi Sabillon

German & Dr. Noemi Sabillon, Alumni Received by their daughter Taira.




Anhong Zhou


Anhong Zhou, Outstanding Graduate Mentor





Dusti McEwen

Dusti McEwen, Graduate Research Assistant



Dusti McEwen

Dusti McEwen




Charles Miller


Charles Miller, Undergraduate Research Mentor



Alex Hatch

Alex Hatch, Undergraduate Researcher



Alex Hatch




Angel Dixon


Angel Dixon, Outstanding Senior



Alex Hatch

Alex Hatch, Outstanding Junior & CoE Undergraduate Researcher of the Year




Cole Peterson


Cole Peterson, Outstanding Pre-Professional





Angel Dixon, Alex Hatch, Cole Peterson

Students display their awards



BIE Awards





  • Alex Hatch, Outstanding Pre-professional

  • Angela Dixon, Outstanding Junior

  • Eric Monson, Outstanding Senior

  • David Britt, Outstanding Teacher

  • Christopher Neale, Outstanding Researcher

  • Tim Taylor, Outstanding Advisor

  • Jed Moss, Distinguished Service

  • Paula Decaria, Distinguished Alumni








  • Cole Gibbons, Outstanding Pre-professional

  • Eric Monson, Outstanding Junior

  • Elisabeth Linton, Outstanding Senior & CoE Undergraduate Researcher of the Year

  • Gary Merkley, Outstanding Teacher

  • Anhong Zhou, Outstanding Researcher

  • Sridhar Viamajala, Outstanding Advisor

  • Tim Taylor, CoE Outstanding Teacher

  • Linda John, Distinguished Service

  • Issa Hamud, Distinguished Alumni








  • Eric T. Monson, Outstanding Pre-professional

  • Elisabeth Linton, Outstanding Junior

  • Evan J. Thompson, Outstanding Senior

  • Tim Taylor, Outstanding Teacher

  • Anhong Zhou, Outstanding Researcher

  • David Britt, Outstanding Advisor

  • Tim Taylor, CoE Outstanding Teacher

  • David Britt, Outstanding Advisor

  • Andrew Keller, Distinguished Service

  • Gary Spackman, Distinguished Alumni








  • Elisabeth Linton, Outstanding Pre-professional

  • Evan Thompson, Outstanding Junior

  • Ryan Summers, Outstanding Senior

  • Gary Merkley, Outstanding Teacher

  • Conly Hansen, Outstanding Researcher

  • Tim Taylor, Outstanding Advisor

  • James Wright, Distinguished Service

  • Spence Cornia, Distinguished Alumni








  • Ryan Israelsen, Outstanding Pre-professional

  • Jacob Michaelson, Outstanding Junior

  • Michael Grover, Outstanding Senior

  • Conly Hansen, Outstanding Teacher

  • David Britt, Outstanding Researcher

  • Tim Taylor, Outstanding Advisor

  • USU ADVANCE Program, Distinguished Service

  • Lyman Willardson, Distinguished Alumni








  • Dolly Creger, Outstanding Pre-professional

  • Adam Whitney, Outstanding Junior

  • Matthew Draper, Outstanding Senior

  • David Britt, Outstanding Teacher

  • Darwin Sorensen, Outstanding Researcher

  • Tim Taylor, Outstanding Advisor

  • Richard Allen, Distinguished Service

  • Wesley Wallender, Distinguished Alumni








  • Michael Grover, Outstanding Pre-professional

  • Abby Tyler, Outstanding Junior

  • Chris Fox, Outstanding Senior

  • Tim Taylor, Outstanding Teacher

  • Gary Merkley, Outstanding Researcher

  • David Britt, Outstanding Advisor

  • Darwin Sorensen, Outstanding Researcher

  • Christian Julien, Distinguished Service

  • Andrew Keller, Distinguished Alumni








  • Amanda C. Davis, Outstanding Pre-professional

  • Paula Nay, Outstanding Junior

  • Ryan G. Soderquist, Outstanding Senior

  • Raymond Rifenburg, Distinguished Service

  • Arnulfo Gonzalez Meza, Distinguished Alumni